Jak działają lampy uliczne solarne?
Lampy solarne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie specjaliści nie mogą zastosować instalacji elektrycznej. Jeszcze do niedawna lampa solarna kojarzyła się ludziom z małymi lampkami, które montowało się na tarasach, działkach lub w ogrodach. Wszystko się jednak zmieniło, ponieważ obecnie takie lampy najczęściej można zaobserwować na ulicach. Mogą służyć również jako główne oświetlenie dla podjazdów samochodowych, garażów czy też całych podwórek.
Na jakiej zasadzie działają uliczne lampy solarne?
Lampy uliczne solarne w ciągu dnia wystawiane są na działanie promieniowania słonecznego. W ten właśnie sposób są zasilane. Znajdują się w nich specjalne ogniwa fotowoltaiczne, które ogrzewane są kolejnymi promieniami słonecznymi, dochodzącymi do ich źródła. Ogniwo odpowiada za konwersję uzyskanej energii słonecznej w energię elektryczną. Z tego zadania wywiązuje się znakomicie, dlatego lampy solarne działają bez żadnych zarzutów i mogą oświetlać poszczególne miejsca, w których zostaną zamontowane.
Oświetlenie uliczne na baterie słoneczne sprawdza się w stu procentach. W lampach zamontowano wydajne akumulatory, które magazynują energię. W związku z tym należy znać się na tym, jakie akumulatory powinny znaleźć zastosowanie w poszczególnych modelach lamp solarnych. Przy tego typu wyborze należy kierować się przede wszystkim pojemnością danego akumulatora. Jeśli chodzi o większe lampy solarne, które stosuje się na ulicach, optymalną wartością będzie w tym zakresie 1800 mAH. Warto decydować się na takie baterie, które z lamp można swobodnie wyjmować i ładować je przy pomocy nowoczesnej i wydajnej ładowarki. Tym samym zadba się o to, aby przez cały czas pracowały na wysokich obrotach, a dodatkowo wydłuży się ich żywotność.
Uliczne lampy solarne – dlaczego opłaca się w nie inwestować?
Solarne lampy uliczne cieszą się coraz większą popularnością, głównie z tego względu, iż są znacznie oszczędniejszym i pewniejszym wyborem. Władze miast chętnie się na nie decydują, tyczy się to również domowników. Lampy solarne powinny być jednak wyposażone w czujnik ruchu, Takie czujniki podzielone są na:
• zmierzchowe – dzięki temu lampa jest uruchamiana dopiero po zmierzchu,
• czasowe – określają, przez jaki długi czas lampa ma się świecić.
Czujniki reagują na wszelki ruch do odległości około 7 metrów. To zadowalająca wartość, dzięki temu lampa zostanie szybko uruchomiona i nikomu na ulicy nie będzie groziło niebezpieczeństwo, wynikające np. z potknięcia się o własne nogi w zupełnych ciemnościach.
Lampa solarna wyróżnia się tym, iż nie potrzebuje żadnego podłączenia do standardowej instalacji elektrycznej. To znacznie ułatwia korzystanie z takich lamp. Ważne jest również to, aby w poszczególnych modelach lamp solarnych zastosować właściwe ogniwo. W tym przypadku wszystko zależne jest jednak od tego, gdzie zamontowana będzie lampa. Małe ogniwo poradzi sobie na mniejszych przestrzeniach, np. na podjeździe. Jeśli w grę wchodzi jednak oświetlenie większej powierzchni, wtedy warto postawić na dużo większe ogniwa.