Meble tapicerowane – jak czyścić?
Każdy, kto posiada meble tapicerowane, chce zadbać o ich świeży i ładny wygląd przez wiele lat, dlatego warto je regularnie konserwować, czyścić oraz odświeżać.
Dobór odpowiedniej metody czyszczenia musi być zawsze dostosowany do rodzaju tapicerki.
O czym należy pamiętać przy czyszczeniu mebli tapicerowanych?
Meble, które zostały pokryte bawełnianą tkaniną, powinny zostać na początek dokładnie odkurzone, a następnie wyczyszczone za pomocą specjalnego proszku lub pianki przeznaczonej do czyszczenia takiej powierzchni.
Po godzinie od nałożenia odpowiednio dopasowanego preparatu wszelkie pozostałości należy zebrać białą ściereczką. Czynności należy powtarzać aż do momentu, gdy materiał przestanie się brudzić. Nie wolno również dopuścić do tego, aby tkanina została zamoczona.
Czyszczenie mebli tapicerowanych wykonanych z weluru, aksamitu lub sztruksu trzeba wykonywać zgodnie z kierunkiem włosia. Do zmywania może posłużyć specjalny roztwór przygotowany z 1 l wody i 2 łyżek amoniaku.
Płyn należy delikatnie wetrzeć w tkaninę i zostawić na około godzinę. Włókna, które ulegają sklejeniu, suszymy za pomocą ciepłego powietrza, np. wykorzystując suszarkę do włosów. Można również zastosować specjalne środki przygotowane dla takich pokryć.
Najwięcej uwagi wymagają meble pokryte skórą. Na początek powierzchnię oczyszcza się z nagromadzonych zatłuszczeń, a dopiero później nakłada się delikatne środki czyszczące. Do tego celu można przygotować roztwór z letniej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń albo użyć specjalnych preparatów do prania tapicerki meblowej.
Środki do prania mebli tapicerowanych
Zanim zdecydujemy się na zastosowanie konkretnego środka do prania mebli tapicerowanych, warto wypróbować jego działanie na niewielkim fragmencie pokrycia. Nigdy nie wolno stosować zbyt mocnych preparatów, które mogą powodować odbarwienia, cienie lub zacieki.
Najwięcej problemów stwarzają meble tapicerowane wykonane w jasnym kolorze, ponieważ na nich najbardziej widać wszelkiego rodzaju plamy i zabrudzenia. Do tego rodzaju powierzchni najlepiej jest użyć specjalnego środka zmywającego oraz zastosować preparat do ochrony powłoki.
Jak usunąć trudne plamy z tapicerki meblowej?
Najskuteczniejszymi środkami do likwidowania niechcianych plam są odpowiednio dopasowane preparaty. Metody, które można zastosować to:
• łagodny roztwór z kwasku cytrynowego, który świetnie sobie radzi z usuwaniem plam po winie, kawie, a nawet atramencie,
• glicerynę – najczęściej stosuje się w przypadku plam po długopisie,
• roztwór delikatnego środka piorącego, który świetnie sobie radzi z wszystkimi plamami po żywności.
JAKIE SĄ ETAPY CZYSZCZENIA TAPICERKI?
Meble tapicerowane najlepiej jest myć partiami. Na początek warto zacząć od siedziska, następnie przejść do czyszczenia poręczy, a na koniec zająć się tyłem.
Na tapicerkę należy nanieść niewielką ilość preparatu do czyszczenia tak, żeby powierzchnia nie była mokra a tylko delikatnie zwilżona. Środek czyszczący należy wcierać aż do czasu wytworzenia się piany, a następnie usunąć go za pomocą ściereczki wraz z wszystkimi nagromadzonymi nieczystościami.
Nie można również dopuścić do tego, aby woda wniknęła do wnętrza pokryć, ponieważ wtedy meble mogą ulec odbarwieniu i cała struktura może również ulec pogorszeniu.
Na koniec wszystkich czynności czyszczących warto zastosować specjalne środki utrwalające, które dobrze zabezpieczą apreturę. Warto w przypadku zabawy z dziećmi oraz spożywania posiłków zastosować ochronne powłoki, które ochronią tapicerowane meble przed plamami trudnymi do wyczyszczenia.