Piorunochron – czy warto mieć instalację odgromową w swoim domu?

Instalacje odgromowe w Krakowie to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko dla domów, lecz także dla firm. Fachowcy zajmą się montażem, co zapewnia doskonałą ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi. Piorunochron ma wiele zalet, które warto docenić. Czym cechuje się ta instalacja i dlaczego warto na nią postawić?

Piorunochrony w Krakowie

Z pewnością większość ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważne są systemy odgromowe. Mają one za zadanie ochronić budynek przed wyładowaniami atmosferycznymi mogącymi spowodować zwarcie w instalacji elektrycznej. Warto zapoznać się z działaniem tego typu rozwiązania, co przełoży się na uzyskanie niezbędnej wiedzy o systemie odgromowym. Piorunochrony w Krakowie pozwolą spać spokojnie nawet w trakcie potężnej burzy i nawałnicy.

Jak działa urządzenie? W trakcie burzy dochodzi do wielu rozładowań elektrycznych, które mogą mieć negatywne skutki. Porażenie piorunem stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Podobnie sprawa wygląda we wnętrzu budynku, gdzie burza może uszkodzić sprzęty AGD i RTV. Ratunkiem jest zamontowanie na dachu instalacji odgromowej, która zminimalizuje ryzyko uszkodzenia konstrukcji czy wszelkich urządzeń. Zasada działania jest bardzo prosta. Metalowy pręt ma za zadanie ściągać uderzenia pioruna. Montuje się go na najwyższym punkcie dachu, a przewody oplatają cały budynek i łączą się z gruntem, gdzie odprowadzana zostaje energia wyładowania, nie powodując żadnych szkód.

Budowa piorunochronu

Piorunochrony ochronią każdy budynek. Mogą też przeciwdziałać niebezpiecznym skutkom tzw. piorunów liniowych, które są widoczne w trakcie burzy. Szukają one szybkiej drogi na ziemię, dlatego uderzają w najwyższe obiekty w okolicy. Skuteczny system odgromowy pozwoli odprowadzić energię z wyładowania, które uderzy w każdy budynek. Piorunochron składa się z kilku elementów. Pierwszy to przewód odprowadzający – obecnie stosowane są dwa przewody, ulokowane po przeciwległych narożnikach budynku. Kolejny jest przewód uziemiający, mający za zadanie łączyć przewód odprowadzający z uziomem. Następny stanowi zwód, czyli przewód ze stali nierdzewnej, miedzi lub ze stali ocynkowanej montowany w określonej odległości od dachu. Ponadto w instalacji znajduje się złącze probiercze, będące łącznikiem między przewodami uziemiającym i odprowadzającym, a także uziom obejmujący metalowe części, które znajdują się pod powierzchnią gruntu. 

Gdy dochodzi do uderzenia piorunu, ładunek elektryczny przejmuje zwód. Następnie prąd przebiega przez przewód odprowadzający do uziemiającego, a dalej do uziomu w ziemi. W taki sposób ładunek elektryczny jest bezpiecznie rozładowywany.

Stosowanie instalacji odgromowej w Krakowie jest bezproblemowe, niedrogie i łatwe. Odpowiednio dobrany i fachowo zamontowany piorunochron sprawnie zapewni ochronę przed zagrożeniami, jakie wywołuje uderzenie pioruna w czasie burzy. Pamiętaj, że urządzenie można zamontować na każdym budynku, bez względu na jego wielkość i wysokość. Piorunochrony w Krakowie są niezwykle skuteczne w działaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *