Panele słoneczne – na co zwrócić uwagę?

Dzięki panelom słonecznym każdy właściciel domu jednorodzinnego może produkować prąd na własne potrzeby. Uniezależnienie się od rosnących rachunków za energię wcale nie jest trudne i wbrew pozorom nie tak kosztowne, jak może się w pierwszej chwili wydawać. Montując panele PV na dachu warto pamiętać o kilku rzeczach, które sprawią, że cała instalacja będzie działać zgodnie z oczekiwaniami.

Dobry osprzęt to podstawa

Sam montaż fotowoltaiki nie powinien przysporzyć doświadczonej ekipie większych problemów. Średniej wielkości instalacja zakładana jest przeważnie w jeden dzień roboczy, a kolejnego dnia właściciel budynku zyskuje dostęp do własnej energii elektrycznej. Jednak cały system to nie tylko panele na dachu, ale także jego serce, czyli falownik, który często nazywany jest inwerterem. Urządzenie to służy do zamiany prądu zmiennego dostarczanego przez panele słoneczne na prąd stały, wykorzystywany w domowej sieci przez różnego rodzaju urządzenia lub przekazywany na zewnątrz.

Kompletując zestaw fotowoltaiki, warto zwrócić uwagę nie tylko na moc, wydajność czy żywotność paneli słonecznych, ale przede wszystkim najważniejsza jest jakość falownika. W głównej mierze to od niego zależy efektywność całej instalacji solarnej. Ważne, by był on odpowiednio dobrany do wielkości systemu i zapewniał bezproblemowe działanie przez 365 dni w roku. Pamiętaj – decydując się na panele słoneczne we Wrocławiu, wybierz markowy sprzęt od renomowanych producentów, bo tylko on zapewni bezproblemowy dostęp do samodzielnie produkowanej energii.

Wybór firmy montującej fotowoltaikę również ma znaczenie

Staranny montaż fotowoltaiki ma ogromne znaczenie, ponieważ gwarantuje nie tylko prawidłowe działanie paneli słonecznych, ale także dobre osadzenie ich na połaci dachu czy wiaty garażowej. Powinien być on przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta paneli. Ważny jest nie tylko rozstaw listw montażowych, ale także dokładne wypoziomowanie samych modułów. Jeśli na ich łączeniach pojawią się większe nierówności, zimą w szczeliny dostanie się śnieg, a to sprawi, że będzie dłużej zalegał na panelach, które w tym czasie będą produkowały energię elektryczną z obniżoną efektywnością.

Można łatwo zauważyć, że różne firmy zajmujące się montażem systemów solarnych odmiennie wyceniają swoje usługi. Jeśli chcesz, by instalacja fotowoltaiczna we Wrocławiu działała prawidłowo i jej cena nie była specjalnie wygórowana, warto wybrać lokalnych monterów, którzy będą w stanie zapewnić dobry stosunek kosztów do jakości. Przed podpisaniem umowy powinno się jednak zrobić solidne rozeznanie na rynku, bo pozwoli ono wybrać najlepszą z dostępnych ekip w stosunkowo niskiej cenie. Ważne, by termin montażu nie był zbyt odległy. Najlepiej też, jeśli firma posiada własnych monterów, a nie podwykonawców, którzy przeważnie posiadają znacznie odleglejsze terminy realizacji przyjmowanych zleceń. Jeśli uda się zadbać o to wszystko, sam montaż powinien przebiec bezproblemowo i nie zajmie więcej niż jeden dzień roboczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *