Czyszczenie dywanów – dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Zbliżająca się wiosna staje się dla wielu osób sygnałem do gruntownych porządków. Zazwyczaj obejmują one również pranie dywanów. To, jak często trzeba to robić, zależy od wielu czynników, między innymi od ilości osób zamieszkujących mieszkanie, obecności zwierząt domowych i tego, jak intensywnie użytkowane są pomieszczenia. Istnieje wiele sposobów na samodzielne czyszczenie dywanów i wykładzin podłogowych, jednak czy rzeczywiście jest to dobry pomysł? Dlaczego lepiej skorzystać w tym zakresie z usług profesjonalistów?

Sposoby czyszczenia wykładzin i dywanów

Czyszczenie dywanów to nie tylko ich pranie. Zazwyczaj jest to proces wielostopniowy. Podczas codziennego sprzątania, dywany i wykładziny najczęściej są odkurzane. Mechaniczne czyszczenie pozwala na usunięcie zabrudzeń w postaci pyłu, okruchów, sierści lub właśnie kurzu. Nie usunie jednak przykrych zapachów czy plam powstałych podczas rozlania różnych substancji, pozostawi też większość roztoczy i alergenów. Staromodne trzepanie dywanów pokazuje również, że nawet regularne odkurzanie pozostawia na dywanach pewne ilości piasku, kurzu czy zwierzęcej sierści.

Z plamami czy nieprzyjemnym zapachem dywanów można sobie radzić w warunkach domowych, korzystając z rozmaitych, dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia tych elementów wystroju. Wśród nich widnieją proszki, które należy rozprowadzić na dywanie, a następnie odkurzyć. Są proste w użyciu i nie wymagają moczenia powierzchni, jednak cechują się niską skutecznością w walce z uporczywymi plamami. Istnieją także specjalne szampony, których aktywna piana pozwala usuwać plamy. Trzeba jednak bardzo uważać, aby nie nadmiernie nie zamoczyć dywanu – jego suszenie w warunkach domowych również jest kłopotliwe. Dodatkowo takie metody mogą się okazać pomocne, jeśli chcesz pozbyć się niewielkich, punktowych zabrudzeń. Jeśli jednak Twoim celem jest odświeżenie całego dywanu czy wykładziny podłogowej o sporych rozmiarach, samodzielne czyszczenie gąbką potrwa bardzoi długo.

Dlaczego profesjonalne czyszczenie dywanów jest skuteczniejsze?

Czyszczenie i pranie dywanów w Poznaniu najlepiej jest więc zlecić profesjonalnej firmie. Fachowcy posiadają sprzęt umożliwiający wyczyszczenie nawet dużych powierzchni w skuteczny i szybki sposób. Dodatkowo firmy trudniące się tego typu działalnością posiadają również miejsce oraz specjalne stojaki, na których w bezpieczny sposób mogą wysuszyć wyprane wykładziny. Dzięki temu nie są ograniczeni koniecznością czyszczenia na sucho.

Pranie i czyszczenie dywanów wymaga wprawy, doświadczenia, doboru odpowiednich środków czyszczących oraz metody do specyfiki danego włókna. Firmy posiadają rozmaite specjalistyczne detergenty umożliwiające bezpieczne usunięcie wielu zabrudzeń. Usunięcie plam z czerwonego wina z jasnego, wełnianego dywanu w warunkach domowych niemal zawsze kończy się niepowodzeniem. Nieumiejętne czyszczenie może trwale uszkodzić dywan i sprawić, że stanie się bezużyteczny. Nie warto więc ryzykować. Samodzielne próby usunięcia plam mogą się okazać znacznie bardziej kosztowne, niż zlecenie tego zadania profesjonalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *