Dlaczego dbanie o higienę intymną jest ważne?

Atrakcyjna, szczupła figura jest marzeniem wielu osób, niezależnie od płci. Dobrze byłoby, gdyby łączyła się ona również ze wspaniałym samopoczuciem i świetnym stanem zdrowia. Obecnie dostępnych do wypróbowania jest tak wiele diet, że można odczuć sporą dezorientację przy wybieraniu tej najlepszej. Zalety diety ketogennej są jednak niezwykle liczne w stosunku do reszty sposobów odżywiania. Polega ona na drastycznym obniżeniu ilości spożywania węglowodanów na rzecz przyswajania tłuszczów. Pozwala to wejść w stan ketozy. Dieta zdobywa coraz większą popularność, co można zaobserwować po rosnącej liczbie grup na portalach społecznościowych, zrzeszających osoby, które zdecydowały się na taką formę odchudzania.

Dbanie o czystość okolic intymnych ma nie tylko wpływ na ogólny stan Twojego zdrowia. Da Ci to również uczucie komfortu i świeżości. Nie popadaj jednak w przesadę. Nadmierne mycie delikatnych miejsc może dać odwrotny efekt do zamierzonego i stworzyć warunki do rozwoju infekcji intymnej. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak dbać o higienę intymną.

Błony śluzowe wewnątrz pochwy, a także zewnętrznych narządów płciowych u kobiet pokryte są śluzem, który miesza się ze złuszczonym nabłonkiem. Jest on także siedliskiem pożytecznych bakterii mlekowych. Może Ci się wydawać, że bakterie to co coś złego, ale te drobnoustroje spełniają bardzo ważną rolę. Szczepy Lactobacillus zamieszkujące Twoje okolice intymne mają za zadanie utrzymać kwaśny odczyn pochwy i chronić przed zagnieżdżaniem się w niej chorobotwórczych zarazków. Dlatego ważne, byś dbała o higienę okolic intymnych. Wystarczy, że umyjesz tę strefę raz czy dwa razy dziennie, na przykład rano i wieczorem. Częstsze mycie tych delikatnych partii ciała powoduje, że wypłukujesz dobroczynne bakterie i możesz nabawić się infekcji.

Najlepiej, byś podmywała się pod prysznicem. Fanki kąpieli bąbelkowych musimy zmartwić- długotrwałe przesiadywanie w wannie z płynem lub solami do kąpieli nie wpływa dobrze na higienę okolic intymnych. Dlatego, jeśli lubisz moczyć się w wannie, nie przesadzaj z ilością produktów myjących i staraj się spędzać w niej nie więcej, niż 15 minut.

Czym myć okolice intymne?

Najlepsze są delikatne płyny do higieny intymnej z naturalnych składników. Wybieraj preparaty z dodatkiem kwasu mlekowego i ziołowych ekstraktów, które działają bakterio- i grzybiczobójczo. Odpowiednio dobrany skład naturalnych środków myjących, także przyniesie Ci ukojenie, gdy jednak pojawi się stan zapalny. Szukaj płynów do higieny intymnej z dodatkiem rumianku, nagietka, macierzanki, aloesu czy zielonej herbaty. Cenne składniki to także lanolina, oleje roślinne i kwas hialuronowy, które nawilżają śluzówkę i łagodzą podrażnienia. Dbaj również o to, by wybrany przez Ciebie produkt miał kwaśne, przyjazne dla pochwy pH (3,8-4,2) Wystrzegaj się za to środków zawierających barwniki i parabeny, a także SLS. SLS to skrót oznaczający Sodium Lauryl Sulfate, silny detergent, który wysusza skórę i może podrażnić Twoje delikatne okolice intymne. Unikaj także podmywania się perfumowanymi mydłami. Staraj się nie używać myjek i gąbek, a jeśli już, to często je wymieniaj, by nie gnieździły się na nich bakterie i grzyby.

Jak myć okolice intymne?

Podstawą dobrej higieny intymnej jest odpowiednie mycie. Nałóż niewielką ilość naturalnego środka na dłoń i delikatnie umyj uprzednio zwilżone miejsca intymne. Ważne jest, byś wykonywała ruchy od przodu do tyłu, by nie przenosić do pochwy bakterii kałowych z okolic odbytu. Po umyciu spłucz delikatne miejsca bieżącą, letnią wodą i delikatnie osusz całą strefę intymną. Najlepiej byś używała do tego osobnego ręcznika. Pamiętaj, by regularnie go wymieniać, bo osiadający na nim martwy naskórek to idealna pożywka dla chorobotwórczych drobnoustrojów. W trosce o zdrowie okolic intymnych unikaj także używania perfumowanych podpasek, wkładek i dezodorantów do miejsc intymnych. Pożegnaj się także z zapachowym papierem toaletowym, a oszczędzisz sobie ryzyka rozwinięcia się stanu zapalnego pochwy. Nie stosuj irygacji pochwy, ponieważ niepotrzebnie wypłuczesz dobroczynne bakterie i zaburzysz kwaśne środowisko, które w tym miejscu jest naturalne. Staraj się też nie nosić bielizny z syntetycznych włókien, gdyż skóra nie może w niej oddychać i szybciej się poci, co może mieć złe skutki dla zdrowia Twoich okolic intymnych. Dbanie o higienę intymną nie jest skomplikowane, jednak należy pamiętać o tym, by czynności z tym związane wykonywać regularnie.